Hakkımda

Merhaba, ben Betül Seda.

2017 yılında yüksek lisans derecemi Edinburgh Üniversitesi’nde, Uygulamalı Dil Bilimi alanında bitirdikten sonra, 2018’de Stirling Üniversitesi’nde Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi ve Uygulamalı Dil Bilimi alanlarında çalışmaya başladım. Şu anda üçüncü yılında olduğum doktoramda göçmen işletmelerinde kimlik ve çok dilli iletişim konularını çalışmaktayım. Uygulamalı Dil Bilimi alanında, özellikle de çok dillilik konusundaki uzmanlığımı dil materyali geliştirme, öğretmen eğitimi, öğretim tasarımı, ve çokdilli ailelere yardım noktasında kullanmaktayım. Akademik bilgi birikimimi YouTube kanalım olan Plansız Şeyler’de çift/çok dillilik konusundaki videolarımla toplumumuza yaymayı amaçlıyorum. Plansız Şeyler videolarıma ulaşmak için, sayfanın sağındaki YouTube sekmesine tıklayabilir veya buraya tıklayarak direkt olarak kanala gidebilirsiniz.

Akademik çalışmalarımın yanı sıra, Laz Enstitüsü ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği işbirliğinde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen “Network of Laz and Circassian Civil Societies (Laz ve Çerkes Sivil Toplum Ağı)” projesinde akademik danışmanlık yapmaktayım. Proje kapsamında Türkiye’deki tehlike altındaki dillerin tanıtımı, Türkiye’de tehlike altındaki dil konsepti ile ilgili farkındalık oluşturma, çalıştaylar ve seminerler planlama ve Türkiye’nin tehlike altındaki dilleri hakkında uluslararası alanda akademik araştırmalara katkıda bulunmakla sorumluyum. Proje kapsamında verdiğim konuşmaların kayıtlarını “Konuşmalarım” başlığında bulabilirsiniz.

Profesyonel olarak birçok farklı alanda, birçok yaş grubuna öğretmenlik yaptım. Türkiye’de 9-12 yaş grubuna genel İngilizce dersleri, çeşitli uluslararası firmalarda çalışan yetişkinlere ise İş İngilizcesi dersleri verdim. Bunun yanı sıra Türk ve Çinli öğrencilere IELTS, TOEFL ve AP (Amerikan eğitim sistemi) dersleri verdim. Son bir buçuk yıldır ise Stirling Üniversitesi’nde dil bilimine giriş ve toplumdilbilim dersleri vermekteyim.

Şu anda doktoramın veri analizini yapmaktayım. Analizimde kimlik, çok dillilik, dil sosyalleşmesi ve ulusötesi sosyal alanlara (transnational social spaces) odaklanmaktayım.

  • 2011 – 2015: BA TESOL, GPA: 3.87/4.00

  • 2015 – 2016: Teaching TESOL to young learners

  • 2016 – 2017: MSc Applied Linguistics, The University of Edinburgh. Graduated with Merit.

  • 2017 – 2018: Teaching ESP (Business English) to adult learners

  • 2017: Founded Bilingua

  • 2018 – Ongoing: PhD TESOL, The University of Stirling

  • 2020 – Ongoing: Project Advisor on Network of Laz and Circassian Civil Societies